روش پی آر پی

پی آر پی PRP

پی آر پی PRP

عوامل رشد در پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) برای بهبود زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه مطالعات نشان می‌دهد که پی آر پی برای درمان الگوهای ریزش مو در مردان و زنان مطمئن و اثربخش است. به دلیل تأثیر پی آر پی (PRP) بر افزایش رشد مو، از این روش برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود.

پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) چیست؟

خون انسان عمدتاً از گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاسما تشکیل شده است. پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)؛ پلاسمای خون است که با دو تا سه برابر پلاکت‌های بیش از حد معمول غنی شده است. به علاوه این پلاسما شامل مواد دیگری نظیر پلاکت عامل مشتق شده رشد (PDGF)، عامل رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، عامل رشد تبدیلی (TGF) و سایر پروتئین‌های فعال زیستی است که برای بهبود زخم و رشد مو مفید است، نیز می‌شود.

مکانیزم درمان پی آر پی (PRP)

پزشکان برای درمان ریزش مو از روش پی آر پی (PRP) برای رشد فولیکول‌های مو استفاده می‌کند که به موجب آن بازگشت کوچک سازی مو در آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردانه) دیده می‌شود.

تخمین زده می‌شود که ابداع پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خون با پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) می‌تواند مکانیزم بهبود طبیعی زخم در بدن را تقویت کند. همچنین احتمالاً با پی آر پی (PRP) سلول‌های بنیادی (پاپیالی پوستی) فولیکول‌های تازه پیوندزده شده مو تحریک می‌شود. پزشکان دیگر در حین فرایند پیوند مو این موضوع را احساس کرده‌اند که بدن به صورت طبیعی قادر به تولید عوامل رشد فعال زیستی برای بهبود زخم‌ها و رشد بوده و استفاده از پی آر پی مزیت اضافه‌ای ایجاد نمی‌کند.

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *